Ürünler / Hidrolik Silindirler
 

Teleskopik hidrolik sistemin daha verimli ve uzun çalışmasının en önemli koşullarından biride devreye uygun yağın seçilmesi ve bakımının yapılmasıdır.

Uyarı! Silindirlerde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da sistemdeki yağın temiz olmasıdır. Bunun için sistemin hidrolik parçalarında bir arıza olduğu zaman (silindir, pompa, valf), hidrolik yağa metal parçacıkları bulaşabilir. Bu gibi durumlarda yağ tamamen boşaltılmalı, yağ filtreleri kontrol edilmeli, gerekiyorsa yenisiyle değiştirilmelidir. Depo içi ve hidrolik hortumlar temizlendikten sonra sisteme mutlaka yeni yağ koyulmalıdır.

Yağ katmanlarının birbirinden ayrılmamak için gösterdikleri dirence, bir başka deyişle yağın iç sürtünmesine viskozite (yapışkanlık) denir. Silindirlerimiz için 40º C deki en uygun viskozite değeri 32 cSt – 50 cSt arasındadır. Yağın yapışkanlığının sıcaklıkla değişim direncinin ölçüsü viskozite indeksi olarak tanımlanmıştır. Silindirlerimiz için tavsiye edilen viskozite indeksi minimum 90’dır.

 

Yağ bileşenlerinin oksijenle kimyasal tepkimeye girmesi sonucuyla bazıları erimeyen kimyasal bileşikler meydana gelmesi oksidasyon olarak tanımlanır. Oksidasyon sonucu sakız veya çamur yapısında oluşan bileşikler yağın yapışkanlığı artırırlar. Ayrıca pompa ve valflardaki küçük delikleri tıkayarak sistemin kesikli çalışmasına neden olurlar. Aynı şekilde açığa çıkan asidik maddeler sızdırmazlık elemanlarının bozulmasına ve metal yüzeylerde korozyona neden olurlar.

Oksidasyon nedenleri ve korunma yolları

Sıcaklık: Oksidasyon kimyasal bir tepkimedir ve 50º ye kadar hızı çok yavaştır. Bu değerden sonra hızı çok artar. Silindirlerimizin bulunduğu hidrolik sistemde yağ sıcaklığı mümkün olduğu kadar 35º C - 50º C arasında olmalı, yüksek sıcaklıklar ( > 65º C ) için gerekirse soğutucu kullanılmalıdır. Optimum sıcaklık yağın ve hidrolik devrenin daha verimli ve uzun ömürlü çalışmasını sağlar.

Pislikler: İyi bir süzme donanımı devreye konulmalıdır. Yağ filtreleri, 10 mikrondan büyük yabancı elementleri süzebilecek şekilde seçilmelidir. Yağ deposu pislik girmeyecek şekilde yalıtılmalı, sürekli kilitli tutulmalıdır. Özel durumlar haricinde kapak kesinlikle açık tutulmamalıdır. Hidrolik hortumlar düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Yağın Saflığı: Hidrolik yağlar diğer yağlarla (motor, kesme vs) karıştırıldığı zaman tüm özelliklerini kaybederek sıradan bir yağ haline gelebilirler. Eğer devreye yağ ilave etmeniz gerekiyorsa mutlaka aynı firmanın hidrolik yağından temin etmelisiniz.

Su Tutma: Yağın içinde % 1 oranında su bulunabilir. Bu miktar yağlama yeteneğini bozmaz. İlave edilecek katkılar nedeniyle su ile yağ çözelti oluşturamayacağından, yağdan ağır olan su dibe çöker. Nemli ortamlarda deponun alt bölümünde su birikebilir. Belirli zamanlarda deponun altındaki musluğu açarak bu suyu boşaltmak gerekir.

Köpüklenme: Hidrolik sistemlerde, kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Boşlum olayına (kavitasyon) sebep olur, yağın ısınmasına, şok ve gürültü oluşmasına ve basıncın düşmesine neden olur. Yağlara köpük oluşmasını engelleyen katkılar ilave edilebilir. Buna rağmen depodaki yağın üstünde köpük varsa pompa bir yerden hava alıyor demektir.

Uyarı! Silindir kapalı durumdayken yağ haznesine dolum yapılmalıdır. Eğer silindir açık haldeyken dolum yapılırsa, silindir kapanmaya başladıkça yağ haznesi taşabilir.

Aşağıda sistemlerimiz için kullanımını tavsiye ettiğimiz hidrolik yağ (minimum / maksimum ) özellikleri yer almaktadır.

Hidrolik akışkan:

Hidrolik madeni yağ

Akışkan sıcaklığı:

-18º C / +80º C (-4º F / +176º F)

Ortam sıcaklığı:

-18º C / +65º C (-4º F / +149º F)

ISO Viskozite No. (ISO VG CLASS):

ISO no:15, ISO no:22, ISO no:32, ISO no:46, ISO no:68

Viskozite:

12-75 mm²/sec (cSt)

Viskozite İndeksi:

Minimum 90

Anilin noktası:

Minimum 175

Maksimum kirlilik seviyesi:

ISO 4406-class 19/16 (NAS 1638-class 10)

Uyarı! Teleskopik silindirin bağlantı tesisatında kullanılan hidrolik yağ yanıcı özelliğe sahiptir. Tesisattaki herhangi bir kaçak yangına sebebiyet verebilir. Hidrolik silindirin kullanım alanında mutlaka yangın söndürücü bulundurun. Yangın söndürücünün periyodik bakımlarını yaptırın.

 

 

MUSTAFA CEYLAN © 2008

Tel.:

+90.332 239 15 75

Fax.:

+90.332 239 15 79

Adress:

3. organize san. böl.
3. sk. no:7
Konya/Türkiye

E-mail:

info@mahfer.com

Site Created By: Bilişim Ofis
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan Mustafa Ceylan A.Ş. sorumlu tutulamaz. 2008 © Copyright Mustafa Ceylan A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.